Bloglar
  Geri

2. El Araç Ne Zaman Alınmalı?

Mar 27,2017
1231 Okunma
0 Yorumlar
Son dönemdeki döviz kuru ile birlikte vatandaşlar ikinci el araçlara yöneldi. İkinci el otomobil fiyatlarını etkileyen en önemli faktörlerin başında sıfır araç piyasası geliyor . Kur değişimleri, küresel gelişmeler sıfır araç fiyatlarını çok yakından ilgilendiriyor. Sıfır araçlar ile ikinci el araçlar arasında doğru orantı bulunuyor. Sıfır araç fiyatları düştüğü zaman ikinci el araçlara olan talep azaldığından dolayı, fiyatlar da otomatik olarak düşüyor. Yükseldiği zaman ise sıfır araç almaya ekonomik gücü el vermeyen vatandaşlar ikinci el arabalara yöneliyorlar. Bu yüksek talep nedeniyle ikinci el araç fiyatları da yükseliyor. Sektördeki teknolojik gelişmeler de sıfır araç fiyatlarını tetikleyen unsurlardan birisi. Sıfır araç üretiminde maliyet düşerse dolaylı yoldan ikinci el araçlara da yansıyabilir bu değişimler. Bu nedenle hem kur değişimlerini hem de sektörel gelişmeleri takip ederek araç almak için en uygun zaman hakkında bir çıkarım yapabilirsiniz.
 
Piyasada genel olarak fiyatların düştüğü ve büyük dağıtıcıların sene başındaki hedeflerini tutturmak istediği zaman kasım ve aralık aylarıdır. En kötü zaman olarak yaz ayları başlangıcı ve bayram tatili öncesi kesinlikle araç alınması tavsiye edilmemektedir. Fiyat artışındaki temel sebep tatile araçlarını yenileyip gitmek isteyen insanların artmasından dolayı araç fiyatları otomatikman artmaktadır. Buna ek olarak bayramı kendi aracıyla geçirmek isteyenler de fiyatların yükselmesinde bir etken.

İkinci El Otomobil Pazarı Büyüdü

Günümüzde ikinci el oto pazarındaki büyümenin ardından 0 araçlardaki büyüme ise büyün oranda filo satışlarından kaynaklanıyor. Sıfır araçların kişisel satışlarında çok önemli bir düşüş yaşanırken, fiyatlardan kaynaklı bu durum vatandaşları ikinci el araçlara yöneltiyor. Araştırmalara göre ikinci el otomobil alan kişilerin %70’inin tercihi dizel ve orta segment araçlar.