Bloglar
  Geri

Aracınız Yolda Bozulursa Yapmamanız Gerekenler - Castrol Carama

Ağu 21,2015
2423 Okunma
0 Yorumlar
Tatilinizi  ailenizle geçirdikten sonra evinize dönerken aniden otomobiliniz bozuldu. Ne YAPMAMANIZ gerekir, biliyor musunuz?

1. Sakin olun ve panik yapmayın

Burada en önemli şeyin hayatınız olduğunu unutmayın. Aracınız bozulduğunda bu size dünyanın sonu gibi görünebilir, ancak problem genellikle önemsiz ve çözülebilir bir problemdir. Sakin olun ve yardım gelmesini bekleyin.

2. Sert veya ani fren yapmayın

Ayağınızı yavaş yavaş gazdan çekin ve aracınızı emniyet şeridine yönlendirin. Arkanızdaki sürücülerin ne yapmaya çalıştığınızı görmesi ve aracınızı trafiğin içinden başarılı bir şekilde çıkarabilmek için dönüş sinyalini kullanın.

3. Otomobilinizden dışarı çıkmayın

İnsanların otobanın ortasında arabasını durdurup arabadan indiği ve sonrasında ezildiği pek çok Youtube videosunda görmüşsünüzdür. Trafik konileriniz yoksa (çoğumuzda bulunmaz), anteninize (varsa) beyaz bir şey bağlayın ya da bu beyaz nesneyi aracınızın mümkün olduğunca görünür olmasını sağlamak için pencerenize asın. Asla diğer sürücülerin sizi çekici bir nesne olmadan görebileceğini varsaymayın.

4. Motoru çok uzun süre çalıştırmayın

Kendinizi ve yolcuları karbon monoksit zehirlenmesi riskiyle karşı karşıya bırakabilirsiniz. Egzoz sızıntısı karbon monoksit (CO) birikimine neden olabilir. Dubai'deki İlk Tıp Merkezinden Dr. Babu Shershad'a göre CO kanın zehirlenmesine neden olabilirken, otomobil içinde CO düzeylerinde yaşanan artışlar, kana geçen oksijen miktarını azaltır. Bu durum kanda daha fazla CO taşınmasına neden olarak şoka, ciddi vakalara, hatta ani ölümlere yol açabilir.

5. Yolun kenarına çekmedikçe ve lastik güvenli bir şekilde aracın trafikten uzak tarafında bulunmadıkça patlak bir lastiği değiştirmeye çalışmayın

Lastiğiniz patlaksa bunu trafiğe yaklaşmadan emniyetli bir şekilde değiştirebileceğinizden emin olmalısınız. Ayrıca çok şeritli otobanlarda asla çapraz şekilde şerit değiştirmeye çalışmayın.

Kaynak:
AAA: Aracınız Bozulduğunda Yapmanız Gerekenler