Bloglar
  Geri

Karlı Araç Satışı

Mar 16,2017
1015 Okunma
0 Yorumlar
Araba satın almanın yarattığı maliyet sadece araba bedeli değil; akaryakıtını, kasko sigortasını, vergilerini, araç bakım ücretlerini de düşünmek gerekiyor. Bu nedenle otomobil satın alma kararı vermek zorlaştı. Önemli bir yatırım aracı olan otomobillerin en az değer kaybıyla satılabilmesi için aracın güzel ve temiz kullanılmış olmasıbüyük önem arz ediyor.
 

Nelere dikkat edilmeli?

  • Aracınızın görüntüsü ne kadar iyiyse o kadar ilgi uyandıracaktır. Görünümüyle dikkat çeken otomobiller, sahibinin aracına yaklaşımıyla ilgili de fikir verir. Bu nedenle araç bakımını ve kontrollerini sıklıkla yaptırmalısınız. 
  • Bir aracın yıl içerisinde yakması gereken km 10-13 bin km’dir. Bu kilometreyi aşan araçlar, hem daha fazla yıpranır, hem de satış çıkartıldığında değeri düşer. Kısa mesafelerde toplu taşıma araçlarını kullanmanız veya yürümeniz, araç kilometresini düşük tutmanıza yardımcı olur
  • Araç alımlarında olumsuz etki yaratan en büyük nedenlerden biri de araçlardaki kötü kokulardır. Bu kokuların sebebi; aracınıza dökülen yemeklerden, sigaradan veya alkolden kaynaklanabilir. Aracınıza dökülen gıdalar, kötü kokuların yanı sıra lekelere neden olabilir. Bu yüzden aracınızda bir şeyler tüketmemeyi ve tüketilmemesini kural haline getirmelisiniz.
  • Ani fren ve debriyaj hareketleri hem aracınızdan alabileceğiniz verimi düşürecek, hem de aracınızın değerini olumsuz etkileyecektir. Her ne kadar yoğun trafik sizi agresif tutumlara zorlasa da, aracınızın değerini düşünerek direksiyon hareketlerinize dikkat etmelisiniz.
  • Otomobillerin risk altında olduğu yerlerden biri park alanları oluyor ancak bu riskler sadece kaza değil, hava şartları da araçları etkileyebiliyor. Bu yüzden aracınızı aşırı soğuklardan veya sıcaklardan uzak yerlere park etmeniz, araç değerini korumanız adına daha faydalı olacaktır. 
  • Araçların kullanımı sırasında kritik olan bir diğer konu da kasko sigortalarıdır. Kasko sigortası poliçeleri kişiler üzerine düzenlenmektedir. Bu nedenle aracınızla beraber kaskonuzu devretme gibi bir durum söz konusu değil. Bu durumda kaskonuz iptal edilecek, vadenizden arta kalan zamanlar hesaplanarak prim iadesi yapılacaktır.