Bloglar
  Geri

Otomobil Frenlerinizin Ömrünü mü Kısaltıyorsunuz? - Castrol Carama

Ağu 21,2015
1986 Okunma
0 Yorumlar
Otomobil frenlerinizin ömrü büyük oranda sürüş tekniğinize ve tarzınıza bağlıdır. Trafikte kısa aralıklarla hızınızı artırıp azaltırsanız ya da  makas yaparak gidiyorsanız frenlerinizin ömrünün uzun olmasını beklemeyin. Şimdi gerçeği öğrenmek ister misiniz? Aşağıdaki soruları cevaplayın.

1. Boş otoyolları "Hızlı ve Öfkeli" filminden bir sahne gibi görüyor musunuz?
Hızlı kovalamacaları filmlere saklayın! Aracınızın hızını düşürmeden fren yaparsanız frenlerinize daha fazla zarar verirsiniz. Sürekli fren yapmak, fren balatalarınızın yıpranmasına neden olabilir ve balataların etkinliğini azaltabilir.

Bu soruya "evet" yanıtı verdiyseniz: Daha az hız yaparsanız frene asılmak zorunda kalma ihtimaliniz de düşer.

2. Fren sıvınızı düzenli olarak yeniliyor musunuz?
Fren sıvısı doğal olarak rutubeti emer ve aşırı rutubet frenler ısındığında kaynama yaparak frenin etkinliğini önemli düzeyde düşürür. Fren sıvısı, fren sistemlerinizi yağlı tutmanıza yardımcı olur ve fren sıvısını düzenli olarak yenilemek frenlerinizin genel ömrünü uzatmaya yardımcı olur.

Bu soruya "hayır" yanıtı verdiyseniz: Üreticinizin tavsiyelerini kontrol edin. Aksi belirtilmedikçe frenlerinizin sıvısını her 48.000 kilometrede bir değiştirin.

3. Fren balatalarınız doğru tipte mi?
Fren balatalarının çeşitli türleri bulunmaktadır .(düşük metalli, seramik, organik veya yarı metalik) Uygun türü seçmek fren balatalarının ömrünü uzatacaktır. Fren balatalarının güvenilir ve uzman bir teknisyen tarafından değiştirildiğinden emin olun.

Bu soruya "fikrim yok" yanıtı verdiyseniz: Fren balatalarınızın durumunu değerlendirebilecek güvenilir bir servis ile irtibata geçin. Kaliteli bir servis daha fazla masraf çıkartsa bile, balataları sık sık değiştirmek zorunda kalmazsanız ,işçilik ücretinden tasarruf edebilirsiniz.


Hem işinin ehli
Hem garantili olacak.
Nerede öyle servis?
 
Carama’da!
İşini iyi yapan servisler Castrol Carama’da!
Carama, aradığın servisi başka yerde arama!


Resim kaynağı: Wikipedia

Kaynak:
Frenlerinizin Ömrünü Uzatmanın En Önemli 10 Yöntemi
Sürüş alışkanlıklarını değiştirmek frenlerdeki yıpranmayı azaltabilir
Fren Balatalarının Ömrünü Uzatmak
Frenlerinizin Ömrünü Uzatmanın Yolları
Frenlerin Ömrünü Uzatmanın Yolları